Не се од месо, компир или тиквици: Највкусен рецепт за ќофтиња

Не се од месо, компир или тиквици: Највкусен рецепт за ќофтиња

Направете супер вкусни ќофтиња кои не се ни од компир, ни од месо, ни од тиквички.
Ова е деликатес, еве го рецептот:

Состојки:

 • 1 шолја ориз варен
 • 1 шолја брокула
 • 1 јајце
 • 3 лажици пченично брашно
 • сол и бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Се вари оризот во солена вода, па се цеди и се алди.
 2. Се бланшираат брокулите 3- минути, се вадат од топла вода, се мијат веднаш со ладна, па се сечат ситно со нож.
 3. Се ситнат и се соединуваат со оризот, па јајце, брашното и зачини.
 4. Се меша додека не добиете густа каша, па се загрева масло на тава, се зема од смесата со лажица и се пржат мали ќофтиња.
 5. Се ставаат на салфета да впијат маснотија.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text