За сите љубители на пикантно: Лути ражничи

За сите љубители на пикантно: Лути ражничи

Идеален оброк за сите кои обожаваат пикантно лути јадења…

Состојки:

  • 600 гр телешко месо
  • 4 лути феферони
  • 3 кисели краставички
  • 4 поголеми капачиња шампињони
  • мелена црвена пипер (лута)
  • масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Парчињата месо треба да бидат прилилно дебели и нешто поголеми. Извалкајте ги во мелена лута пипер. 
  2. На стапчиња за ражничи набодете: феферона, парче кисела краставичка, месо, краставичка и печурка. 
  3. Намастете ги ражничите и печете ги на скара или во тава дваесетина минути. За тоа време неколку пати свртете ги ражничите, а пред послужување посолете ги.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text