Освежително и здраво смути со кајсии и чиа

Освежително и здраво смути со кајсии и чиа

Направете вкусно смути за топлите денови.

Ова е рецептот кој ќе ве засити и освежи:

Состојки.

  • 2-3 кајсии
  • 5 лажици кисело млеко
  • 150 мл вода
  • 2 лажички чиа
  • 1 лажица мед или шеќер

Подготовка:

  1. Се става чиата во чаша со вода и се сотава да набабри околу 10 минути.
  2. Во блендер се пасираат кајсиите исечени на парчиа, заедно со кисело млеко, па мед или шеќер. Додајте и вода и чиа која ќе ја исцедиме.
  3. Ставете во чаша и пијте.
  4. Важно  чиа семките да се псоледни бидејќи така не ја менуваат структурата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

singlepost_text