Брзи и евтини сникер бомбици – повкусни од оригиналот

Брзи и евтини сникер бомбици – повкусни од оригиналот

Направете вкусни сникерс бомбици кои се топат во уста.

Состојки:

 • 300 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 125 гр маргарин
 • 200 гр бисквити мелени
 • 200 гр мелени кикиритки

Глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 20 гр маргарин
 • 3 лажици масло
 • 200 гр ситно сечени кикиритки

Начин на подготовка:

 1. Се вари водата со шеќер и се додава маргарин, па се лади и се додаваат мелените бисквити и кикиритки.
 2. Се лади и се обликуваат бомбици.
 3. Се растопува чоколадото со маргарин и масло, па се ставаат бомбиците во глазурата, а горе се наросуваат кикиритки.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Домашен овошен сладолед

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text