Превкусна бела бајадера – брз десерт за сите сетила

Превкусна бела бајадера – брз десерт за сите сетила

Направете вкусна бела бајадера, поразлична од сите други.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 дл вода 
 • 300 гр шеќер 
 • 125 гр маргарин 
 • 500 гр мелени бисквити

Слој светол:

 • 1 дл вода 
 • 200 гр шеќер 
 • 125 гр маргарин 
 • 200 гр млеко во прав 
 • 100 гр кокос

Подготовка:

 1. За темниот слој или долната кора се мешаат водата со шеќер и маргарин и се варат на оган, па се додаваат потоа мелените бисквити. 
 2. За светлиот слој се варат водата со шеќер и маргарин, па се трга од огани се става млекото во прав, па кокос. 
 3. Ставете го темниот слој, па светлиот и потоа оладете во ладилник.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

 

singlepost_text