Деликатес: Таратур на селски начин

Деликатес: Таратур на селски начин

Направете вкусен таратур по селски начин.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 краставица
 • малку зелена салата
 • 300 гр кисело млеко
 • 100 гр вода
 • 8 чешни лук
 • ½ шолји ореви
 • оцет
 • вегета
 • 1 лажица масло
 • сол

 

Подготовка:

 1. Се гмечи лукот, се додава ситно сечената краставица, која треба да е излупена.
 2. Се додава малку зелена салата, добро измиена, па зачини, заедно со оцет.
 3. Се меша и се ставаат 5 шолји ладна вода.
 4. Се додаваат ореви мелени пред сервирање, и лажица масло од горе.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text