Не сте пробале ваков: Ориз со куркума, прав специјалитет

Не сте пробале ваков: Ориз со куркума, прав специјалитет

Направете вкусно рижото со куркума.

Состојки:

 • 1 ½ лажици маслиново масло
 • ½ главици кромид
 • 3 чешни лук
 • 1 лажица ѓумбир
 • ½ лажички сол
 • 1 шолја ориз
 • 1 ½ лажички куркума
 • ¾ шолји млеко
 • 1 ¼ вода
 • босилек

 

Подготовка:

 1. Се става масло на тава и се става кромидот, лукот и ѓумбирот со зачини.
 2. Се динста да омекне, се додаваат оризот со вода, млеко и куркума.
 3. Се вари 15 минути.
 4. Се сервира со босилек.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба со ориз

Вкусна крем чорба од ориз

Постои еден трик за да не се згусне оризот

Пита со ориз и праз

Направете кремава ориз салата

Салата од ориз и колбас

singlepost_text