Совршен колач готов за 20 минути: Орео, чоколадо и јагоди

Совршен колач готов за 20 минути: Орео, чоколадо и јагоди

Кога ви се јаде нешто многу слатко, а сепак има нота на освежување, идеална комбинација може да се направи со помош на неколклу состојки. Овој пат тоа се Орео кекс, чоколадо и јагоди.

Состојки:

  • 300 гр Орео кекс
  • 125 гр путер
  • 300 гр чоколадо
  • 200 гр павлака за шлаг

Начин на подготовка:

  1. Кексот сомелете го и во него ставете растопен путер. Обложете калап со хартија за печење и излејте ја смесата. 
  2. Шлагот загрејте го и додајте го во чоколадото кое претходно сте го иситнале и мешајте додека не се растопи. 
  3. Прелијте преку кексот и украсете со јагоди. Оставете во фрижидер на 2-3 часа.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text