Многу од една смеса: Домашен ванила сладолед

Многу од една смеса: Домашен ванила сладолед

На високите температури сите сакаме да се разладиме со вкусен сладолед.

Направете највкусен домашен сладолед од ванила.

Состјки:

  • 1 л. млеко
  • 500 гр. шеќер
  • 150 гр. шлаг во прав
  • 3 дл. кисела вода
  • 4 кеси ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Прво се варат млекото и шеќерот и се ставаат во сад и во ладилник да се стегнат убаво.
  2. Се мати киселата вода со шлагот и ванилин шеќер и се става постепено во замрзнатата смеса, па се мати со миксер.
  3. Заледете и послужете.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text