Ако купивте лубеница и сфативте дека е како „тиква” – спасете ја со евтин трик

Ако купивте лубеница и сфативте дека е како „тиква” – спасете ја со евтин трик

Сега почнува сезоната на лубениците, а не ретко се случува да сфатиме дека онаа која сме ја купиле не е блага, или кажано меѓу народот е како „тиква”.Верувале или не, за да ја спасите лубеницата треба да и ставите сол, иако звучи доста чудно.

Солта ќе отстрани добар дел од водата во лубеницата, но треба да ставите само малку, а не да претерате па да се изгуби вкусот.

Доволно е само прстофат сол.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Најдобар совет да не се исуши сирењето

Топено сирење

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

singlepost_text