Кој зеленчук има најмногу, кој најмалку калории – табела која ќе ви користи за летото

Кој зеленчук има најмногу, кој најмалку калории – табела која ќе ви користи за летото

Летото е период кога сакаме да слабееме, па затоа ви нудиме листа со калории на зеленчукот. 

Пченка 356 калории во 100 грама

Ориз 353 калории на 100 грама

Грав 275 на 100 грама

Лук 120 на 100 грама

Компир 83 на 100 грама

Прокељ 42 на 100 грама

Морков 39 на 100 грама

Цвекло 32 на 100 грама

Зелка 26 на 100 грама

Кромид 22 на 100 грама

Модар патлиџан 17 на 100 грама

Тиквички 116 на 100 грама

Краставица 15 на 100 грама

Карфиол 14 на 100 грама

Марула 14 на 100 грама

Спанаќ 13 на 100 грама

Блитва 13 на 100 грама

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко