Сезонски зеленчук на мени: Тиквици со домати и моцарела

Сезонски зеленчук на мени: Тиквици со домати и моцарела

Здраво, брзо и вкусно јадење…

Состојки:

 • 4 тиквици
 • 1 помала главица кромид
 • 1/2 конзерва домати пелати
 • 300 гр моцарела
 • 6 шери домати
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците измијте ги и пресечете ги на половина. Издлабете ја внатрешноста и исечкајте ја ситно. 
 2. На тава пропржете кромид и додајте парчиња тиквица. 
 3. Додајте доматен сос и динстајте додека не испари вишокот вода. 
 4. Со смесата наполнете ги тиквиците па посипете ги со рендана моцарела. 
 5. Доматите исечкајте ги па наредете ги на моцарелата. Печете во загреана рерна на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text