Тиганици со кашкавал и сирење – брз рецепт, не впива многу масло, ќе замириса маалото

Тиганици со кашкавал и сирење – брз рецепт, не впива многу масло, ќе замириса маалото

Направете ги најмеките тиганици кои ќе ви останат во сеќавање.

Брзо и лесно, ова е рецептот:

Состојки:

 • 3 лажици кисело млеко
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 1 јајце
 • малку сол
 • 3 лажици масло
 • 50 гр сирење
 • 50 гр рендан кашкавал
 • лук во прав
 • 3 лажици брашно
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во три лажици кисело млеко се додава прашок за пециво, масло, сол и лук во прав.
 2. Се меша и се додава изматено јајце, издробено сирење, нарендан кашкавал и лажица по лажица брашно.
 3. Се вадат тиганици со лажица и се пржат на загреано масло од двете страни.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

singlepost_text