Помалку од 400 калории: Паста со песто од рукола

Помалку од 400 калории: Паста со песто од рукола

Идеален рецепт за сите оние кои внимаваат на својата линија…

Состојки:

 • 3 чешниња лук
 • 2 шолји рукола
 • сок и кора од 1 лимон
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 1/2 шолја рендан пармезан или тврдо сирење
 • сол
 • бибер
 • 350 гр тестенини од спелта

Начин на подготовка:

 1. Тестенините згответе ги по упатството. 
 2. Во меѓувреме, во блендер ставете лук, рукола, сок и кора од лимон, масло, пармезан, сол и бибер. Блендирајте додека убаво не се изедначи. 
 3. Зготвената паста посипете ја со сос од рукола и посипете со пармезан.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text