Ако ви прсне масло при пржењето – вака отстранете ја дамката лесно

Ако ви прсне масло при пржењето – вака отстранете ја дамката лесно

Не ретко се случува да пржиме нешто во кујната, па да се испрскаме со маслото и да остане масна дамка на облеката или престилката, а тоа секако создава нервоза.

Ако сакате да се извади дамката, има корисен и евтин трик.

Земете бебешка пудра и ставете ја веднаш на дамката, или пак меко брашно.

Оставете 10 минути па исчеткајте убаво, а потоа исперете.

Дамката ќе ја нема.

Повеќе на Готви.мк:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text