По рецепт од Крит: Салата со фета и маслинки

По рецепт од Крит: Салата со фета и маслинки

Направете вкусна салата по рецепт од Крит.
Навистина е вкусно и брзо:

Состојки:

  • 300 гр. фета
  • 2 пиперки
  • 100 гр. маслинки без семка
  • 1 лажица магдонос
  • 4 лажици маслиново масло
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Сирењето се сече со пиперката на коцки, се става во сад со маслинките на тркалца.
  2. Се прави прелив со магдоносот и маслото, па се става дресингот.
  3. Се декорира по желба.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Крем салата со сирење и сусам

Бејкон салата

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

singlepost_text