Торта со јагоди и пишкоти: Вкусен десерт кој не се пече

Торта со јагоди и пишкоти: Вкусен десерт кој не се пече

Освежувачка кремаста торта која лесно се подготвува…

Состојки:

 • 2 жолчки
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 3,5 дл млеко
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 250 гр компот од јагоди
 • 3 листови желатин
 • 200 гр пишкоти
 • 5 дл неутрална павлака за
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки и шеќер, додајте брашно и млеко. Остатокот од млекото згответе го со ванила. Тргнете од оган и додајте жолчки. Гответе додека не згусне. Во изладениот крем додајте 3 дл шлаг. 
 2. Обложете калап за торти со фолија и пишкоти потопени во млеко. Излејте слој крем, па компот со желатин. Кога ќе стегне, додајте го останатиот крем и ред пишкоти. Премачкајте со останатиот шлаг.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text