Торта без брашно и маснотии – кремав вкус со ореви и пудинг

Торта без брашно и маснотии – кремав вкус со ореви и пудинг

Направете вкусна торта без маснотии и брапно, брзо и лесно.

Ова е рецептот:

Бисквит:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици мармалад
 • 200 гр. ореви

Фил:

 • 6 жолчки
 • 200 гр. шеќер
 • 1 пудинг од ванила
 • 600 мл. млеко
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 кеси шлаг за горе
 • чоколадо за горе

Подготовка:

 1. Се матат убаво белките со шеќер, па им се става мармалад.
 2. Се става хартија на калап, па се става половина од иситнетите ореви, па смесата со белки, па другиот дел од оревите, и се пече на 180 степени 15 минути.
 3. Се пече уште половина час на помала температура, па се исклучува рерната и се остава уште 10 мин внатре тортата.
 4. За фил се мешаат шеќерот со пудинг и малку млеко, па се става се во млекото на оган.
 5. Се додаваат и жолчките, па се става смесата над бисквитот и се рамни, а горе се става шлаг и нарендано чоколадо.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта