За сирењето да не пушти вода и да не мириса лошо – има евтин трик

За сирењето да не пушти вода и да не мириса лошо – има евтин трик

Сирењето има одличен вкус, и е секојдневен дел од исхраната кај повеќето од нас.

Проблем со сирењето може да биде само тоа што кога  го ставаме во пластичен сад, лесно испушта вода и се суши, а добива и силен мирис.

Сепак, има спас. Во кутијата каде го чувате ставете 2-3 неварени макарони.

Тие ќе ја впијат веднаш влагата и сирењето ќе биде свежо и убаво и долго ќе трае.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Најдобар совет да не се исуши сирењето

Топено сирење

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text