Имате најмногу сало на стомакот? – ви фали овој витамин, се ќе се смени со него

Имате најмногу сало на стомакот? – ви фали овој витамин, се ќе се смени со него

Дебелите лица на кои наслагите сало им се собираат околу стомакот, имаат недостаток од еден важен витамин кој прави да се дебелеат.

Имено, според едно истражување на Универзитет во амстердам,маснотијата на стомакот е поврзана со смаленото ниво на витаминот Д, и тоа повеќе кај мажите отколку кај жените.

Недостатокот на овој витамин доведува и до артритис, дијабет од типот 1 и астма.

Извори на витаминот се пред се сонцето, а од храната, рибата, рибиното масло, жолчката, корнфлекс, кравјо млеко, сирење и маргарин.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text