Лесна и вкусна салата: Краставици со јогурт

Лесна и вкусна салата: Краставици со јогурт

Салата која совршено се вклопува во секој ручек…

Состојки:

  • 1 кг краставици
  • 100 мл јогурт
  • 100 мл милерам
  • 1 чешне лук
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Краставиците излупете ги и исечете ги по должина. Извадете ги семките па исечете на парчиња. 
  2. Додајте ситно сечкан лук, сол и бибер. Измешајте па додајте милерам и јогурт.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Најдобар совет да не се исуши сирењето

Топено сирење

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text