Кое овошје има најмногу кое најмалку калории – ова е табелата

Кое овошје има најмногу кое најмалку калории – ова е табелата

Ова се калориите кои ги има во овошјето. Нешто што ни е многу важно за летото:

 

Ореви 651 kcal на 100 грама

Бадеми 571 на 100 грама

Суво грозје 306 на 100 грама

Авокадо 125 на 100 грама

Банани 81 на 100 грама

Малини 57 на 100 грама

Боровинки 55 на 100 грама

Круши 48 на 100 грама

Сливи 48 на 100 грама

Јаболка 45 на 100 грама

Цреши 45 на 100 грама

Смокви 42 на 100 грама

Кајсии 35 на 100 грама

Портокали 34 на 100 грама

Лубеница 20 на 100 грама

Лимон 10 на 100 грама

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text