Грчки погачи со сирење – секој залак се топи во уста

Грчки погачи со сирење – секој залак се топи во уста

Направете си вкусен појдок за цело семејство, грчки погачи кои се топат во уста.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 25 гр квасец
 • 10 гр. сол
 • 10 гр. шеќер
 • 8 лажици масло
 • 250 мл вода

Фил:

 • 50 гр сирење
 • 100 гр кашкавал
 • 1 лажица сусам
 • 3 лажици масло
 • малку црвен пипер

Начин на подготовка:

 1. Се става брашното во сад, се раствара кваецот во млака вода со едно лажиче шеќер и 1 лажица од брашното. Нека се активира, па ставете го во садот со брашно.
 2. Ставете и масо и сол и замесете меко тесто.
 3. Нека нарасне на топло.
 4. Се прави фил од сите наведени состојки, освен црвениот пипер.
 5. Се дели тестото на 7 топки, се развлекува секоја во тенка кора.
 6. Се редат во плех за печење со хартија, а одозгора се премачкуваат со филот, па се става црвен пипер.
 7. Се печат на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

 

 

singlepost_text