Пилешки хамбургери со тиквица

Пилешки хамбургери со тиквица

Идеален рецепт за брзо и вкусно јадење…

Состојки:

 • 300 гр пилешки гради
 • 1 тиквица
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр презла
 • 1 јајце
 • пченкарно брашно по потреба
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во блендер сомелете пилешко (можете и да купите мелено пилешко месо). 
 2. Тиквицата изрендајте ја и посолете ја па оставете ја да отстои. Исцедете ја па измешајте ја со месо и јајце. 
 3. Додавајте пченкарно брашно додека не добиете смеса која можете да ја обликувате со раце. 
 4. Оставете да отстои половина час па со раце обликувајте шницли и извалкајте ги во презла. Пропржете ги на врело масло додека не поруменат од двете страни.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text