Појадок, мезе или вечера: Највкусните домашни брускети, одат со секој сос

Појадок, мезе или вечера: Највкусните домашни брускети, одат со секој сос

Направете вкусен појадок или вечера, како и супер мезе за гости дома.

Ова е рецептот за домашни и вкусни брускети:

Состојки:

  • 6 кришки интегрален леб
  •  2 домати
  • 3-4 чешни лук
  • 100 гр. кашкавал
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Парчињата леб премачкајте ги со иситнет лук, ставете ги во загреана рерна на 200 степени, неколку минути додека не фатат кора.
  2. Измијте ги доматите, излупете ги, па исечете ги ситно.
  3. Ставете од доматите на секое парче леб, па  на крај ставете изрендан кашкавал.
  4. Печете ги уште малку додека не се стопи кашкавалот.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

singlepost_text