Кришки кои се топат во уста: Вечера која децата ја обожаваат

Кришки кои се топат во уста: Вечера која децата ја обожаваат

Совршен рецепт кој децата го сакаат.

Се топи во уста и мами со аромата:

Состојки:

 • 150 гр. трапист
 • 150 гр. шунка
 • 3 јајца
 • 20 гр. пармезан
 • 1,5 дл. кисела павлака
 • 1 лажиче вегета
 • 8 кришки леб
 • 1-2 дл. млеко
 • сол и бибер

 

Подготовка:

 1. Се ренда трапистот, шунката се сече на резанци.
 2. Јајцата се матат убаво, се додава трапистот, шунката, пармезан, сол и бибер, вегета и кисела павлака.
 3. Се меша во густа смеса.
 4. Се натопува кратко секое парче леб во млеко, па се става на плех со хартија и се премачкува со дебел слој од смесата.
 5. Се запекува на 180 степени додека не поруменат лепчињата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

singlepost_text