Брз ручек: Ќофтиња од риба

Брз ручек: Ќофтиња од риба

Вкусен и брз ручек, неодоливи ќофтиња од риба…

Состојки:

 • 600 гр бела риба филети
 • 1 главица црвен кромид
 • 4 лажици презла
 • 1/2 шолја брашно
 • 300 гр мајонез
 • 1/2 лажичка кари во прав
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Мајонезот измешајте го со кари и додајте ги рибините филети кои претходно сте ги зготвиле на пареа.
 2. Во блендер измешајте кромид, јајца, презла, сол и бибер. Сè добро сомелете па додајте ги рибата и мајонезот.
 3. Кога ќе добиете компактна маса правете топчиња со раце, извлкајте ги во брашно и пржете ги во масло додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text