„Бејкон салата” – нов вкус полн витамини, се прави за 5 минути

„Бејкон салата” – нов вкус полн витамини, се прави за 5 минути

Направете нешто вкусно за јадење. Здрав оброк со витамини.

Рецепт за салата Бејкон:

Состојки:

 • 500 гр. зелка
 • 2 јаболка
 • 3 парчиња сланина
 • 3 лажици јаболков оцет
 • 1 лажица масло
 • ким
 • бибер
 • сол

Подготовка:

 1. Се ренда зелката, се става сол и се остава да омекне.
 2. Се сечат јаболката ситно и се мешаат со зелката во сад, па се сече сланината, кратко се пропржува, се цеди од маслото и се додава.
 3. Се ставаат и масло, бибер, сол и ким и се меша.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

 

 

 

singlepost_text