Брз колач од микро совршен за топлото време – без мака, стоење и горење

Брз колач од микро совршен за топлото време – без мака, стоење и горење

Идеално за топлото време, колач во микро без мака, стоење на нозе и печење на високите температури.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица растопен маргарин
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • малку ванила
 • ¼ лажички прашок за пециво
 • 1 лажица џем од шумско овошје

Подготовка:

 1. Се мати јајцето со сите останати намирници во сад, освен џемот.
 2. Се додава внимателно на крај кога смесата е соединета и џемот, па се става во шолја, но да не биде полна до врв бидејќи ќе нарасне, одберете подлабока.
 3. Се става во микро на најсилна температура околу 2 минути.
 4. Ако уште има тесто повторете ја постапката и декорирајте по избор.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text