Шпанска пита по рецепт на „Бабина кујна“

Шпанска пита по рецепт на „Бабина кујна“

За вкусен оброк ви предлагаме лесна шпанска пита која ќе биде готова за миг!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр паризер
 • 150 гр сирење
 • 2 кисели пиперки
 • 2 кисели краставички
 • 3 мали шолји брашно
 • 1/2 шолја масло
 • малку сол
 • 1 прашок за печиво
 • малку сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете белки во цврст снег па додајте жолчки. Брашното измешајте го со печиво, па полека додавајте го во смесата и мешајте со лажица. 
 2. Додајте масло, сечкан паризер, пиперки, сирење и кисели краставички. Обложете тепсија со хартија за печење па излејте ја изедначената маса. Посипете со сусам и печете на 190 степени 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text