Брз оброк: Салца со туна и тестенини

Брз оброк: Салца со туна и тестенини

Брзо се прави, а вкусот ќе ве воодушеви – едноставен рецепт за фантастично јадење.

Состојки:

  • 400 гр макарони
  • 180 гр туна од конзерва
  • 350 гр салца
  • 2 чешниња лук, издробен
  • 1 лажица свеж босилек
  • 2 лажици маслиново масло
  • кора од лимон

Начин на подготовка:

  1. На загреано масло ставете изрендана кора од лимон, издробен лук, босилек, исцедена туна, салца и сè заедно кратко згответе. 
  2. Макароните згответе ги и исцедете ги, па измешајте ги во сосот. 
  3. Салцата со туна и тестенини послужете ја со салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text