Повкусно од мусака: Кремав компир во тепсија

Повкусно од мусака: Кремав компир во тепсија

Нешто повкусно и од мусака, превкусен деликатес со компири.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. компири 
 • 2 дл. кисела павлака 
 • 2 дл. павлака за готвење 
 • сол 
 • бибер 
 • 1 чешне лук 
 • 180 гр. кашкавал 
 • вегета 
 • 40 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се лупат компирите и се сечат на тенки листови, па се ставаат во сад со ладна вода. 
 2. Нека стојат пет минути, па исцедете убаво. 
 3. Се лупи и сече лукот, па се става на дното на тепсија. 
 4. Се мешаат заедно двата вида павлака со зачините и компирот, па се става се во тепсијата. 
 5. Ставете горе кашкавал и маргарин. 
 6. Загрејте ја рерната на 180 степени и печете 45 минути. 
 7. Може по желба да си додадете внатре и печурки, или сувомеснато.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text