Чудесна напивка: Еве зошто треба да пиете оцет

Чудесна напивка: Еве зошто треба да пиете оцет

Јаболковиот оцет веќе со години се споменува како чудесна напивка. Иако вкусот е јак и интензивен, јаболковиот оцет донесува многу корист за здравјето, па добро е да го вклучите во својата дневна рутина. Ова е само дел од листата ефекти кои оцетот ги има врз здравјето.

Најдобра препорака е да користите по малку оцет (околу 1 лажица), а тој треба да биде домашен, а не купечки.

Првите ефекти ќе ги забележите по неколку дена:

– намален апетит
– намалена желба за слатки
– свеж здив
– забрзан метаболизам
– чистење на крвните садови
– регулирање на шеќерот и маснотиите во крвта
– намалување на меунстралните тегоби
– подобро варење

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text