Домашен овошен сладолед – излегува многу од неколку состојки

Домашен овошен сладолед – излегува многу од неколку состојки

Направете домашен овошен сладолед за сите сетила.Излегува многу од неколку состојки.

Состојки:

  • 1 л. млеко 
  • 500 гр. шеќер 
  • 150 гр. шлаг во прав 
  • 3 дл. овошен сок ( или кисела вода и овошје)

Подготовка:

  1. Се вари млекото со шеќер на оган, па се става во ладилник, најдобро преку ноќ за убаво да се стегне. 
  2. Утредента се мати шлагот со сок или кисела вода и овошје и се става постепено во смесата со млеко, се мати се со миксер, се замрзнува и послужува. 
  3. Декорирајте со овошје.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text