Погачи со сирење на селски начин – излегуваат многу од смесата, брзо се готови

Погачи со сирење на селски начин – излегуваат многу од смесата, брзо се готови

Направете вкусни селски погачи со сирење, фил кој е прекрасен, арома која мами.

За цело семејство, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 40 гр. ржано брашно
 • 1 квасец
 • 400 мл. вода
 • 2 лажички сол
 • 2 лажички шеќер
 • 500 гр. сирење

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки во чинија освен сирењето.
 2. Се прави тесто и се остава да нарасне на топло околу половина час.
 3. Вадете потоа мали топки, па направете погачи, а во средината ставете издробено сирење.
 4. Печете ги на плех со хартија на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

singlepost_text