Брзи пикантни погачици: Со денови остануваат меки

Брзи пикантни погачици: Со денови остануваат меки

Едноставно и брзо се прават, а се меки како душа…

Состојки:

 • 250 гр маргарин
 • 200 гр ситно сирење
 • 100 гр павлака Пекабела
 • 1 полна лажичка сол или по вкус
 • 350 гр меко брашно
 • црвена лута пипер
 • лук во прав по желба
 • ленено семе или сусам
 • зачини по ваш избор

Начин на подготовка:

 1. Маргаринот, сирењето и павлаката разматете ги заедно, а потоа додајте сол. Матете додека не се соедини па додајте брашно и замесете тесто. 
 2. Тестото развлечете го на 5 мм дебелина и правете облици по желба, па посипете со сусам. 
 3. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете од прилика 15 минути, додека погачиците благо не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text