Бомбици без грам маснотија – Десерт кој се прави за миг, супр за изненадни гости

Бомбици без грам маснотија – Десерт кој се прави за миг, супр за изненадни гости

Бомбици со супер вкус кои лесно се прават и немаат грам маснотија.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 300 гр. бисквити 
  • 150 мл. сок од портокал 
  • 1 ванилин шеќер 
  • 2 лажици пекмез 
  • 50 гр. чоколадо 
  • изрендана кора од портокал 
  • 1 лажица мед

Подготовка:

  1. Се мелат бисквитите и се ситнат убаво, се става сокот, мед, пекмез, ванилин шеќер, и растопено чоколадо и на крај изрендана кора од портокал. 
  2. Се меша се убаво, па се прават бомбици. 
  3. Се ставаат во ладилник, па се декорираат по желба.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text