Многу сладолед од 4 состојки: Нема јајца и мачење, излегува голема количина

Многу сладолед од 4 состојки: Нема јајца и мачење, излегува голема количина

Направете посебно вкусен сладолед од неколку состојки, од кој ќе излезе многу смеса.

Вистинско вкусно освежување.

Состојки:

  • 1 л. чоколадно млеко
  • 500 гр. шеќер
  • 150 гр. шлаг во прав
  • 3 дл. кисела вода

Подготовка:

  1. Се вари млекото со шеќер на оган, па кога ќе се олади се става во ладилник да се заледи.
  2. Најдобро е тоа да го направите навечер.
  3. Утредента извадете го сладоледот, изматете шлаг со киселата вода, па лажица по лажица додавајте ја смесата во заледеното млеко и мешајте со миксер.
  4. Нека се заледи, па послужете.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед