Посебен рецепт за ѓевреци – се прават од 4 евтини состојки

Посебен рецепт за ѓевреци – се прават од 4 евтини состојки

Направете ѓевреци со мак, нешто многу вкусно и со малку состојки.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно 
 • 250 мл. вода 
 • 3 лажици масло (плус за премачкување) 
 • 1 сув квасец 
 • 1 лажица шеќер 
 • 1 лажица сол 
 • мак и сусам за горе

Начин на подготовка:

 1. Се става брашното во вангла, па во него квасецот со шеќер. Се прави вдлабнатина, се става вода и масло, па половина сол и се замесува тесто. 
 2. Пред крајот на месењето се става и остатокот од солта. 
 3. Измачкајте го тестото со масло и оставете го 30 минути на топло. 
 4. Премесете и поделете го тестото на 5 дела, па направете ѓевреци. 
 5. Ставете ги на плех со хартија и масло, па оставете ги 30 минуит да нараснат. 
 6. Загрејте ја рерната на 200 степени, па испрскајте го тестото со вода, ставете сусам и мак и печете. 
 7. Нека се печат 30 минути додека не добијат златна боја.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

singlepost_text