Мус од бело чоколадо: Десерт кој ќе ве освои

Мус од бело чоколадо: Десерт кој ќе ве освои

Ви донесуваме едноставен рецепт, кој на прво ќе ги освои вашите симпатии!

Станува збор за вкусен мус од бело чоколадо, кој ќе ви одземе многу малку време за подготовка.

Состојки:

  • 3/4 шолја шеќер
  • 6 жолчки
  • 85 растопено бело чоколадо
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 1,5 шолја слатка павлака
  • 4 шолји шумско овошје

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот, 1/4 шолја вода и жолчките измешајте ги на пареа и матете ги со миксер околу 8 минути. Во оваа смеса додајте уште топло растопено бело чоколадо и ванила. Смесата соединете ја со миксер.
  2. Разматете слатка павлака додека не добиете цврста смеса налик шлаг. Од оваа смеса 1/4 додајте во смесата со бело чоколадо. Остатокот од шлагот ставете го фрижидер да се излади. 
  3. Мусот од чоколадо ставете го мали садови и украсете го со малку шлаг и шумско овошје по желба.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text