Домашен ликер од цреши кој вистинските дами го обожаваат

Домашен ликер од цреши кој вистинските дами го обожаваат

Ликер кој ќе ве воодушеви, едноставно се прави, а има фантастичен вкус…

Состојки:

  • 1,5 кг цреши
  • 700 гр шеќер
  • 750 мл бел рум
  • 1 стапче ванила по желба

Начин на подготовка:

  1. Црешите прво добро измијте ги, а потоа исушете ги. Отстранете ги петелките и коските. Потоа земете голема стаклена тегла па редете ред цреши кои сте ги изгмечиле со раце, па преку тоа ставајте ред шеќер. Повторувајте ја постапката додека теглата не се пополни. Во средина ставете малку ванилин шеќер ако сакате. 
  2. Оставете ја теглата да отстои на сонце најмалку две недели, максимум шест. Потоа исцедете го сокот низ газа и измешајте го со рум.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text