Лазањи на медитерански начин

Лазањи на медитерански начин

Лазањи на медитерански начин, лесно се подготвуваат, а имаат неверојатен вкус…

Состојки:

 • 1 пакување лазањи
 • 400 гр конзерва Тимко туна
 • 2 пакувања сечкан домат
 • 300 гр моцарела
 • босилек
 • оригано
 • 30 гр исчистени црни маслини
 • 30 гр пармезан
 • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. На маслиново масло додајте сечкани домати со босилек и оригано. Кога ќе проврие, додајте туна,исечкани маслини и динстајте на слаб оган 10-тина минути. 
 2. Садот за подготовка на лазањи премачкајте го со путер, наредете листови лазањи, па по нив распоредете го подговениот сос, посипете со нарендана моцарела и така редете додека не го потрошите сосот. Завршете со листови лазањи. 
 3. Посипете со изрендано сирење. Печете во рерна загреана на 200 степени 30 минути. 
 4. Кога лазањите ќе бидат готови можете да ги прелиете со кечап.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text