Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата.

Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, го намалува заморот, помага и за депресија.

Помага и за болести на крвта, за подобрување на функцијата на бубрезите.

Добри се и за подмладување, затегната и сјајна кожа, како и против дијабет.

Земете една кафена лажичка со листови од јагода, па ставете ги во шолја зовриена вода.

Нека стои 20 минути чајот, па процедете и пијте.

Може да пиете и до три пати дневно.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува