Најдобриот рецепт за бисквит со цреши (Видео)

Најдобриот рецепт за бисквит со цреши (Видео)

Црешите се овошје од кое можат да се направат многу десерти, а еден од нив ви донесуваме токму сега.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 50 мл масло
 • 1/2 чаша брашно
 • 1/2 чаша гриз
 • 100 гр шеќер
 • кора од лимон
 • 400 гр цреши
 • 100 мл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно и гриз со прашок за печиво, јогурт, кора од лимон и масло, па сè добро измешајте. 
 2. Намастете плех и побрашнете го, па на дното наредете исчистени цреши, преку нив тесто па повторно цреши и тесто, убаво распоредете. 
 3. Печете на 200 степени околу 30 минути. Изладениот колач исечете го и посипете го со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text