Шампињони во доматен сос

Шампињони во доматен сос

Овие шампињони можете да ги користите како сос за тестенини.

Состојки:

  • 300 гр шампињони
  • 2 домати
  • сол
  • бибер
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Шампињоните измијте ги, па исечкајте ги на листови. 
  2. Доматите излупете ги и ситно исечкајте ги, ставете ги во поклопено тенџере, посолете, побиберете и динстајте додека шампињоните не омекнат. Сервирајте со тестенини или варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

singlepost_text