Брзи и лесни ситни колачиња: Рум гнезда со вишни

Брзи и лесни ситни колачиња: Рум гнезда со вишни

Совршени колачи за љубителите на рум, кој лесно и брзо се спрема.

Состојки:

 • 500 гр. мелени бисквити
 • 50 гр. мелени ореви
 • 250 гр. шеќер во прав
 • 1 маргарин
 • 3 лажици какао
 • 1 лажица рум
 • 50 гр. чоколадо
 • 3 лажици масло
 • неколку вишни

Подготовка:

 1. Се мешаат заедно мелените бисквити со шеќер во прав, рум и какао, па маргаринот кој ќе го растопите.
 2. Се замесува и ако е потребно се додава млеко да се замеси убаво.
 3. Се прават гнезда, а во средина се става вишна. Се топи и чоколадо со масло и се става врз вишните.
 4. Се лади.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text