Домашен меден колач со јагоди – десерт кој е радост за децата

Домашен меден колач со јагоди – десерт кој е радост за децата

Брзо се прави, а децата ќе бидат воодушевени. Направете медени срца со јагода.

Состојки:

 • 3 јајца 
 • 1 шолја шеќер 
 • 1 ванилин шеќер 
 • 2 дл. млеко 
 • 10 гр. цимет 
 • 250 гр. јагоди 
 • 3 шолји брашно 
 • 1 прашок за пециво

Подготовка:

 1. Јајцата со шеќер и ванилин шеќер, цимет и прашок за пециво се мешаат или матат со миксер. 
 2. Се додава млеко, па брашно, и се мати да нема грутки. 
 3. Се додаваат и пасираните јагоди, се меша и се става во подмачкан плех смесата. 
 4. Се пече на 200 степени 40 минути. 
 5. Декорирајте по желба.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text