Земете лажица мед на празен стомак и веднаш испијте чаша вода: Истиот момент ќе почувствувате промени во организмот

Земете лажица мед на празен стомак и веднаш испијте чаша вода: Истиот момент ќе почувствувате промени во организмот

Веројатно многу пати досега сте прочитале или сте слушнале за благодатите кои ни ги дава медот, но дали знаете како правилно да го консумирате?

Најдобро што можете да направите за вашиот организам е да консумирате мед со вода наутро на празен стомак.

Земете една лажица мед и измешајте ја во млака вода. Водата која потоа ќе ја испиете брзо се апсорбира во вашиот организам.

Медот, инаку е многу здрава намирница, а еве каква корист има вашиот организам:

Го подобрува имунитетот

Ја зајакнува отпорноста на организмот против бактерии, вируси…

Ја регулира работата на цревата

Медената вода се бори со паразити кои живеат во нашите органи за варење. Не дозволува да се размножуваат и го нормализира функционирањето на органите за варење.

Активно ја храни кожата

Наутро малку загрејте медена вода и нанесете на лицето, вратот. Потоа почекајте за медот да почне да делува, па измијте ја кожата со млака вода. Ако редовно го практикувате ова, кожата ќе ви биде поздрава, посвежа и еластична.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text