Лубеницата е кралица на овошјето: Има 91% вода, речиси нема калории и полна е витамини

Лубеницата е кралица на овошјето: Има 91% вода, речиси нема калории и полна е витамини

Сите сакаме во летниот период да се разладиме со лубеница, а освен што е навистина вкусна и освежителна, таа е и извор на витамини и здравје за организмот.91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира во пеколните жештини без додатните калории.

Има само 30 калории во 100 грама.

Исто така, богата е со витамин А и витамин Ц кои позитивно делуваат на нашето здравје.

Има и изобилство диетални влакна и е одличен извор на калиум, кој го регулира крвниот притисок и работата на срцето.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Три начини да исечете лубеница

Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Топли пирошки со сирење

singlepost_text