Ред бисквити па крем – брз колач за 15 минути

Ред бисквити па крем – брз колач за 15 минути

Направете вкусен и лесен колач, кој на масата ќе биде буквално за 15 минути, а намирниците често сите ги имаме дома.

Состојки:

 • 1 л. млеко
 • 150 гр. гриз
 • 250 гр. маргарин
 • 1-2 лажици какао
 • 200 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон
 • сок од пола лимон
 • бисквити

Подготовка:

 1. Се вари млекото со шеќер и се додава маргаринот да се растопи, па гриз.
 2. Се дели смесата на два дела,  а во едниот се става какао, во другиот ванилин шеќер и сок и кора од лимон.
 3. Се ставаат бисквити на плех, па се става црниот крем, па бисквити, па белиот и пак бисквити.
 4. Нека се олади, а декорирајте по желба.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

 

 

singlepost_text